Strona stworzona przez Kapary.com
Tadeusz Ereciński urodził się 5 listopada 1904 roku w Łodzi. Był synem Wacława i Marii z Terkalskich. Po ukończeniu Szkoły Realnej Kupców i Przemysłowców w Łodzi wstąpił na Wydział Prawno – Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego. Po dwóch latach przeniósł się na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1927 roku z dyplomem magistra praw. Natomiast rok później uzyskał tytuł magistra nauk ekonomiczno – politycznych na uniwersytecie Poznańskim. Trzy lata później doktoryzował się na tejże uczelni na podstawie rozprawy „Prawo przemysłowe miasta Poznania w XVIII w.”, za którą otrzymał srebrny medal przyznany mu uchwałą Senatu Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1929 – 1933 zajmował stanowisko starszego asystenta na Uniwersytecie Poznańskim.
Niezależnie od pracy naukowej Ereciński odbył trzyletnią aplikację w Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej – Oddział w Poznaniu, a po zdaniu egzaminu pełnił tam funkcję referendarza. W 1934 roku zdecydował się wyjechać do Paryża w celu uzupełnienia studiów. Zbierał tam materiały do przyszłej rozprawy habilitacyjnej z zakresu prawa cywilnego. Po powrocie do Poznania przeszedł do adwokatury. Wraz z Alfredem Korczyńskim prowadził wspólnie kancelarię prawniczą specjalizując się w sprawach z zakresu prawa cywilnego.
Po wybuchu II wojny i niemożności dalszego prowadzenia praktyki adwokackiej Ereciński opuścił Poznań i osiedlił się w miejscowości Astachowice w okolicach Piątku, skąd pochodzili jego rodzice. Przyjął pracę w biurze zarządcy gospodarstw rolnych. Jednocześnie przygotowywał pracę habilitacyjną na podstawie materiałów przywiezionych z Paryża i uratowanych w Poznaniu. Podczas jednego z pobytów w łodzi w 1943 roku został aresztowany przez gestapo. W więzieniu przebywał 8 miesięcy, po czym został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Na skutek starań podjętych przez więźniów z polskiej grupy narodowościowej w obozie został skierowany do pracy w kancelarii obozu filialnego. Niestety 12 sierpnia 1944 roku zmarł, według oficjalnych danych, na anginę.
Tadeusz Ereciński nie założył rodziny i umarł bezdzietnie.
BIBLIOGRAFIA:
Karta meldunkowa Tadeusza Erecińskiego, Kartoteka ewidencji ludności 1870 – 1931.
Tadeusz Ereciński, Słownik biograficzny adwokatów polskich. T. II. Z. 1, Warszawa 1988.